W USA wkrótce będzie produkowany i sprzedawany latający samochód. Federalny Urząd Lotniczy (FUL) USA wydał na to zezwolenie po uzgodnieniu parametrów wehikułu - podała sieć telewizyjna CNN.
Masowa produkcja Terrafugia Transition, jak nazwali swoje latające auto konstruktorzy, ruszy już niebawem, a koszt pojazdu wyniesie około 194 tys. dolarów. Do kierowania takim samochodem jego właściciel będzie musiał uzyskać prawo pilotowania lekkich samolotów sportowych. Punktem spornym w uruchomieniu seryjnej produkcji latającego samolotu była jego masa. Auto skonstruowane przez mającą siedzibę w stanie Massachusetts firmę Terrafugia waży 648,5 kg, czyli nieco więcej niż zwykłe samoloty sportowe, których masa startowa nie powinna przekraczać 598 kg. Po długim badaniu danych Terrafugia Transition FUL zdecydował, że jeśli idzie o masę samolot będzie zaliczony do kategorii mających większy ciężar hydroplanów.

W trakcie dyskusji na ten temat konstruktorzy wskazywali, że większa masa ich pojazdu wynika z umieszczenia w nim poduszek bezpieczeństwa i innych środków ochrony pasażerów, w które wyposażone są zwykłe auta.

Według konstruktorów, Terrafugia Transition jest pierwszym modelem samochodu ze składanymi skrzydłami. Auto jest w stanie pokonać w powietrzu odległość 640 kilometrów na jednym zbiorniku paliwa. Na 100 kilometrów jego zużycie wyniesie 7,84 litra. Podczas lotu auto rozwija prędkość 184 km/godz. Po wylądowaniu w wyposażonym w cztery koła samochodzie w ciągu 15 sekund skrzydła składają się i może on jako dwumiejscowe auto włączyć się do ruchu drogowego. Podczas jazdy po mieście pojazd będzie zużywać też 7,84 litra benzyny na 100 kilometrów, natomiast na trasie poza miastem zużycie wyniesie 5,88 litra na 100 km.

Konstruktorzy nie zalecają startu i lądowania Terrafugia Transition na szosie ze względów bezpieczeństwa. Przewiduje się, że właściciele takich aut będą korzystać z ponad 5 tysięcy małych lotnisk, rozlokowanych na całym terytorium USA.

źródło: Onet.pl

fot. www.terrafugia.com

Nasi Partnerzy

     
     

 

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com